Фото без описуЦьогоріч, 5 лютого в системі виконання покарань відзначатиметься восьма річниця прийняття Закону України «Про пробацію», прийнятий Верховною Радою України 5 лютого 2015 року.

   Що ж таке пробація ?

    Пробація - система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

   Пробація – це передусім реальна можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, при цьому, отримати необхідну моральну підтримку, консультації, допомогу щоб зберегти сімейні стосунки, роботу, житло або віднайти чи створитити їх. Діяльність пробації базується на індивідуальному підході до кожного правопорушника. 

   Чисельність клієнтів пробації значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Дві третини усіх засуджених потрапляють до органів пробації і лише одна третина – до виправних установ закритого типу. Перебування на обліках органів пробації  засуджених  до покарань, не пов’язаних з позбавленням або обмеженням волі,  обходиться  державі в 10-12 разів дешевше, аніж відбуття засудженими покарань в місцях позбавлення волі.

   Сьогодні пробацію України – називають найбільшою пробацією в Європі: підрозділи пробації функціонують в усіх адміністративно-територіальних одиницях (містах, районах), де є суди. Не виключенням є функціонуючий Ніжинський районний сектор №3 філії Центру пробації в Чернігівській області, який здійснює свою діяльність на території Бахмацької, Батуринської та Дмитрівської територіальних громад Ніжинського району Чернігівської області. Так на сьогодні основними завданнями Ніжинського районного сектору №3 Центру пробації є запобігання вчинення повторних злочинів особами, які були притягнуті до відповідальності; надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді); організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі; пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань); допомога особі, яка готується  до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.

   Крім того, у системі пробації активно розвивається волонтерський рух. Ніжинський районний сектор №3 не став виключенням. На базі центру пробації працює волентер, який допомагає персоналу пробації розв’язувати актуальні життєві проблеми правопорушників та сприяють їх розв'язанню.

   Важливим аспектом для досягнення мети пробації є співпраця з  органами судової та правоохоронної влади, органам державної влади та місцевого самоврядування, закладами освіти, здоров'я, зайнятості та соціального захисту населення. Це дає змогу пробації діяти ефективно та успішно, планувати свою роботу на майбутнє. 

   Також, в діяльність органів пробації впроваджено сучасні інформаційні технології, зокрема створено Єдиний реєстр засуджених та осіб узятих під варту. В свою чергу суб’єкт пробації зможе скористатися електронним сервісом «Пробація в смартфоні» під час дії воєнного стану або загрози поширення епідемії, пандемії, надзвичайної ситуації та за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють прибуття правопорушника до органу пробації.

   Дуже важливо продов­жувати активний розвиток й удо­сконалення механізмів пробації, враховуючи як свій, так і міжнарод­ний досвід у цьому питанні. Якщо під час пробації правопорушник зміг виправитись, розібравшись в першопричинах скоєного, при цьому знаходячись не за ґратами, а на волі, то це тільки підтверджує ефективність та гуманність такого механізму.

   Тому, пробація – це не уникнення відповідальності злочинцем, це шанс на виправлення для тих, хто справді хоче виправитися!