Фото без опису28.03.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» . Відповідно до нього впроваджено новий вид основного кримінального покарання - пробаційний нагляд, який став альтернативою ув'язненню.

    Даний вид покарання призначатимуть строком від одного до п'яти років,  а  для неповнолітніх - від одного до двох років. Пробаційний нагляд передбачає обмеження прав і свобод засудженого із застосуванням до нього наглядових та соціально-виховних заходів, без ізоляції від суспільства. Виконання даного покарання покладається на уповноважений орган з питань пробації.

    Пробаційний нагляд буде застосовуватись за вчинення кримінальних проступків та нетяжких злочинів проти життя і здоров'я людини, власності, у сфері порушення трудових прав, у сфері обігу наркотичних речовин тощо. Такий вид покарання не будуть застосовувати за тяжкі та особливо тяжкі злочини та за злочини проти основ національної безпеки України, військові злочини.

    Під час призначення покарання у виді пробаційного нагляду суд буде покладати на правопорушника виконання  як основних та і додаткових обов’язків визначених Кримінальним кодексом України. Так основними обов’язками, які повинна буде виконувати засуджена особа є:

- періодично з'являтися до уповноваженого органу з питань  пробації для реєстрації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, навчання або роботи;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

    Окрім того, суд може додатково зобов'язати засудженого:

- використовувати електронний засіб нагляду і контролю на строк від 1 місяця до 1 року;

- проживати за вказаною у рішенні суду адресою;

- дотримуватися вимог чи обмежень щодо вчинення певних дій, спілкування, пересування та проведення дозвілля;

- працевлаштуватися або за направленням органу пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для постановки на облік та працевлаштуватися, якщо буде запропоновано роботу;

- виконувати заходи передбачені пробаційною програмою;

- пройти курс лікування від алкогольної, наркотичної залежності, розладів психіки тощо.

   Що стосується відповідальності за  ухилення від відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду, не виконання покладених на особу судом обов’язків чи вчинення адміністративних правопорушень, відносно засудженого, працівниками уповноваженого органу з питань пробації, буде направлено до органів Національної поліції відповідне подання для вирішення питання про притягнення засудженої особи до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 Кримінального кодексу України.

   Протягом року після відбуття покарання у вигляді пробаційного нагляду засуджений не вчинить нове кримінальне правопорушення, судимість буде погашена.

   Введення пробаційного нагляду як виду покарання не пов’язаного з позбавленням волі сприяє гуманізації системи виконання покарань та розширює можливості для виправлення засуджених без ізоляції від суспільства.