Чернігівщина отримали дві відзнаки «Ти як?» на другому Всеукраїнському форумі ментального здоров’я «Стійкість людини – стійкість системи»

  • 48

Фото без опису

Вчора в Києві стартував триденний форум, організований у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською.

Захід зібрав всіх, хто працює над розбудовою системи послуг із ментального здоров’я в Україні – представників центральних органів виконавчої влади, експертної та наукової спільнот, закладів вищої освіти та неурядових організацій, народних депутатів, регіональних координаторів та консультантів громад.

До участі доєднались і Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Верещук та міжнародні партнери.

«Дякую всім, хто в різних секторах, у різних умовах, із різним досвідом робить спільну справу – огортає українців турботою та надає моральних сил. На жаль, ми не можемо залікувати всі рани. Але можемо дати кожному, кому боляче, відчуття підтримки, розуміння та небайдужості», – відкрила захід перша леді Олена Зеленська.

 

Фото без опису

Фото без опису 

    Від Чернігівщини участь у форумі взяла команда спеціалістів, які працюють над  активним впровадженням Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в регіоні.

   Серед них – Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА, Інна Чистенко, регіональна координаторка програми ментального здоров’я  в області, радниця голови ОДА, представники громад, медики, освітяни та соціальні працівники.

«У рамках розбудови Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як» на Чернігівщині спираємось на потужну систему послуг із ментального здоров’я, які надають фахівці області. Форум дає можливість поділитись власним досвідом, ключовими напрацюваннями і рішеннями, які дозволять діяти ще більш результативно», – акцентувала Жанна Шерстюк.

     У фокусі обговорень – надання послуг у сфері психічного здоров’я на рівні громад, організація Центрів психічного здоров’я на рівні громад (ЦПЗГ), підтримка за принципом «рівний-рівному», роль супервізії у наданні допомоги у сфері психічного здоров’я, проєкт Закону про систему психічного здоров’я в Україні  тощо.

   Понад це, області, громади, центри психічного здоров’я, профільні заклади отримали спеціальну відзнаку «Ти як?».

   Серед нагороджених – і Чернігівська область (відзнаку передано Жанні Шерстюк) та Центр життєстійкості Михайло-Коцюбинської територіальної громади (нагороду отримала директорка Лариса Загрива).

   Область відзначена не випадково – тут зусиллями всіх стейкхолдерів вдалося досягти значних результатів щодо реагування на виклики, пов’язані з ментальним здоров’ям.

   Приміром, цього року Чернігівщина долучилася до проєкту зі створення Центрів життєстійкості. Саме Михайло-Коцюбинська територіальна громада – одна із перших на Чернігівщині, хто для своїх жителів запровадив таку комплексну послугу.

   До Центру за допомогою звернулося 758 осіб (це сім'ї військовослужбовців, ветеранів; сім’'ї внутрішньо переміщених осіб; особи похилого віку та особи з інвалідністю; особи, які пережили окупацію; матері дітей з особливими потребами; особи, які опинилися у складних життєвих обставинах). Щодня в центрі проводяться активності для відвідувачів різного віку, комунікаційні компанії «Досвід ветеранів вартий поваги», «Будь другом. Собі теж». Відбуваються заняття по програмі ВООЗ «Самодопомога+» тощо.

   Читати також: Комплексний підхід та реагування на виклики сьогодення: як реалізується програма ментального здоров’я «Ти як?» на Чернігівщині

   Також в регіоні постійно проводяться тренінги для освітян, соціальних працівників та лікарів.

   Медичні працівники пройшли навчання за програмою mhGAP (для супроводу пацієнтів з поширеними психічними розладами). Це – майже дві тисячі лікарів та медсестер первинної ланки та близько тисячі лікарів та трьох тисяч медичних сестер спеціалізованої.  Наразі 99 % закладів первинки Чернігівщини законтрактовані за відповідним пакетом НСЗУ.

   Спеціалісти мобільних бригад (куди входять вузькопрофільні лікарі та студенти-психологи, які пройшли додаткове навчання) надають жителям громад фахові консультації.

   Працює сервіс «Швидкодопомога» – онлайн-мапа надавачів послуг з психосоціальної підтримки та психічного здоров’я та розроблений протокол міжвідомчого перенаправлення.

   Також налагоджена потужна співпраця з ГУНП, ДСНС, ювенальною та патрульною поліцією, Центром пробації тощо. Психологи цих установ виступають тренерами під час Днів Спільнодії.

  Читати також: День спільнодії «Щоденники стійкості»: понад пів тисячі жителів Чернігівщини доповнили платформу «Ти як?» своїми історіями витримки та сили

   З 2022 році діє проєкт «Творча майстерня», який направлений на психологічну підтримку родин загиблих поліцейських. Також ефективно реалізуються програми:  «Алгоритм реагування у надзвичайних ситуаціях», «Рівний-рівному». Поліцейські служби освітньої безпеки активно взаємодіють з Координаційним центром захисту цивільного населення Чернігівської ОДА, консультантами громад. Діє інтерактивний лекторій з мінної безпеки.

«Надважливо, коли є співпраця на трьох рівнях – місцевому, регіональному та державному. Лише в такому випадку можна побудувати громаду, яка є чутливою до кожного жителя», – наголосила присутня на заході Світлана Книга, заступниця голови Бахмацької міської ради з питань гуманітарної сфери.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

   Форум організовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я, що надає експертну підтримку «Ти як?», та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що здійснює її супровід та впровадження.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації