Стратегічна екологічна оцінка як інструмент сприяння сталому розвитку території

  • 14

Фото без опису

Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) передбачає аналіз виконання документів державного планування з точки зору впливу на довкілля та здоров’я людей, визначення відповідних наслідків. Це один з інструментів керування сталим розвитком території.

Про важливість та механізм проведення процедури СЕО розповіла сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА заступниця начальника управління природних ресурсів та оцінки впливу на довкілля Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Валентина Ганжа.

«Важливо розуміти, що стратегічна екологічна оцінка є не лише формальним документом, який вимагає законодавство. Якісна СЕО – підґрунтя для впровадження заходів реалізації документів державного планування, у тому числі під час підготовки проєктних заявок для залучення зовнішнього фінансування», – зауважила  спікерка.

   Вимога проведення стратегічної екологічної оцінки поширюється на документи державного планування:

Фото без опису

    В області СЕО проходили такі програмні документи, як Стратегія сталого розвитку Чернігівської області до 2027 року, Програма охорони навколишнього природного середовища області до 2027 року, Обласна програма «Питна вода», Програма соціально-економічного розвитку області (щорічно).

   Замовником стратегічної екологічної оцінки завжди є орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Фото без опису

   СЕО дає можливість сформувати коло екологічних проблем  для конкретної громади та врахувати всі напрями їх вирішення, а також визначити їх пріоритетність за допомогою досвідчених фахівців. До проведення процедури широко залучається громадськість. Обов’язково враховуються пропозиції та зауваження до проєкту документа державного планування, якщо їх подали представники громадськості зареєстровані на території, на яку він поширюється.

   Процедура СЕО реалізується через Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки (далі – Реєстр), який було запущено у травні 2023 року. Для користування реєстром необхідно зареєструватися в ЕкоСистемі на сайті Міндовкілля та серед електронних сервісів обрати «е-СЕО». Далі: для замовників – обрати адміністративні послуги, для громадськості – через пошук знайти Чернігівську область та документ державного планування (за номером).

Фото без опису

   Розробники документів державного планування щодо розвитку територій Чернігівщини подають проєкти таких документів разом зі звітами про їх стратегічну екологічну оцінку на розгляд Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерству охорони здоров’я України, Департаменту екології та природних та Управлінню охорони здоров’я ОДА. Зазначені органи влади за підсумками розгляду висловлюють свої зауваження і пропозиції, які є обов’язковими для врахування.

   Процедура має бути проведена до затвердження документів державного планування органами місцевого самоврядування.

   Обов’язковим є інформування громадськості на вебсайті замовника та не менше ніж в трьох публічних місцях (у сільських населених пунктах).

Фото без опису

«Варто пам’ятати, що нездійснення СЕО та порушення її процедури є підставою для скасування рішень органів місцевого самоврядування про затвердження документів державного планування або визнання їх недійсними», – наголосила Валентина Ганжа.

  На Чернігівщині із 16 прийнятих програм економічного і соціального розвитку громад СЕО пройшли 12. Решта – готуються до проведення процедури.

«Громади в цілому активно працюють зі стратегічною екологічною оцінкою, готують документи. Є попит на підготовку документів, пропозицій – в нашій області не так багато. В основному громади розробляють їх самостійно, але для цього треба певні навики та знання в екологічній сфері», – каже Валентина Ганжа.

   Зараз на Чернігівщині процедуру стратегічної екологічної оцінки проходять три проєкти містобудівної документації, а саме Детальний план території для будівництва та експлуатації сонячної електростанції орієнтовною потужністю 65 МВт на території Неданчицької сільської ради (в Реєстрі № 07-02-13467-25), Детальний план території для зміни цільового призначення для будівництва офісно-складського центру на території Вертіївської сільської ради (в Реєстрі № 19-02-134666-25) та Генеральний план та План зонування території села Березанка Киселівської сільської ради (в Реєстрі № 10-07-1065-23).

   Необхідна інформація щодо проведення стратегічної екологічної оцінки розміщена на сайті Департаменту екології та природних ресурсів ОДА у рубриці «Стратегічна екологічна оцінка» за посиланням: https://eco.cg.gov.ua/index.php?id=27687&tp=1&pg=.

   Крім того, консультації з даних питань можна отримати за телефоном (0462) 65-37-07.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації