Реабілітація без бар’єрів: як відновлюються пацієнти в оновленому відділенні Чернігівської ЦРЛ
В Україні стартував Національний тиждень безбар’єрності в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Принагідно начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус відвідав відділення фізичної та реабілітаційної медицини Чернігівської центральної районної лікарні.
Як окремий структурний підрозділ відділення запрацювало в 2025 році. З 2020-го реабілітаційні ліжка розміщувалися в різних відділеннях. Тепер приміщення для реабілітації відбудували після російських обстрілів. З ремонтом і обладнанням допомагали міжнародні партнери, які і досі підтримують медзаклад.
Відділення повністю інклюзивне. Там 20 ліжко-місць і сучасне обладнання. Працює ціла команда кваліфікованих фахівців: фізичні терапевти, ерготерапевти, протезист-ортезист, психологи. Наразі там практикують і троє лікарів-інтернів. У відділенні відновлюються пацієнти після інсультів, переломів, мінно-вибухових та черепно-мозкових травм, ампутацій кінцівок.
Завідувачка відділення Ніна Наумова каже, що вже затестили нове обладнання від донорів. Для цього лікарі постійно підвищують кваліфікацію.
«Я сам із Вінниччини. Відновлююся в Чернігові після травми. Медперсонал уважний, лікарі хороші. У відділенні все зручно і моя реабілітація пройшла швидко», - розповідає один із пацієнтів, який вже готується до виписки.
Важливим етапом реабілітації є спілкування з психологом.
«На перших наших зустрічах люди, як правило, закриті. Особливо нелегко з військовими. Але є ті, хто повертаються у наше відділення і вже йдуть до мене, як до рідної», - зазначає психологиня Людмила Назаренко.
Лише цьогоріч у відділенні стаціонарно пролікували 89 пацієнтів, а ще понад 170 - амбулаторно.
«Дуже в
ажливо розвивати реабілітаційні відділення. Це одне із ключових питань сьогодні, бо це ще один виклик для країни, яка воює. На Чернігівщині працює 13 реабілітаційних відділень. Вони постійно нарощують свою спроможність і матеріально-технічну базу. Чернігівська ЦРЛ не є винятком. І знаково, що ми тут саме тоді, коли стартував Національний тиждень безбар’єрності. Бо безбарʼєрність - це про комфорт для кожного. Сьогодні – про доступність реабілітаційних послуг для всіх наших людей, які потребують відновлення. В умовах війни - це надважливі речі», - зазначив начальник ОВА В’ячеслав Чаус.
До слова, Національний тиждень безбар’єрності, який нині проходить вперше в Україні, триватиме до 25 травня. Він має на меті привернути увагу суспільства до потреби створення доступного середовища та рівних можливостей для всіх.
Безбар’єрність — це про рівність можливостей для всіх, незалежно від фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей. Це про забезпечення доступу до освіти, працевлаштування, медицини та громадських просторів та побудову середовища, в якому зручно всім без винятку.
Національний тиждень безбар’єрності відбувається у рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Цей документ передбачає розбудову безбар’єрності за шістьма основними напрямками:
- Фізична безбар’єрність
- Інформаційна безбар’єрність
- Цифрова безбар’єрність
- Суспільна та громадянська безбар’єрність
- Освітня безбар’єрність
- Економічна безбар’єрність
Більше про складові безбар’єрності та про усунення будь-яких бар’єрів можна дізнатися у «Довіднику безбар’єрності».
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації