2 серпня – Міжнародний день пам’яті жертв нацистського геноциду ромів
Міжнародний день пам’яті голокосту ромів було започатковано 23 листопада 1996 року активістами ромських організацій десятьох країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції під назвою: «Геноцид. Пам'ять. Надія».
На державному рівні в Україні цей день вшановується 2 серпня відповідно до Постанови Верховної Ради України № 2085-IV від 8 жовтня 2004 року.
Саме в ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау на території сучасної Польщі нацисти вбили понад 4000 ромських в’язнів. Пораймос – саме такий термін прийнято використовувати на позначення геноциду ромів у нацистській Німеччині з приходом до влади Адольфа Гітлера та на території всієї Європи під час Другої світової війни.
У часи Другої світової війни, за даними дослідників, загинуло від 600 тисяч до 1,5 мільйона ромів, 20 тисяч з них – на території України. Остаточна кількість загиблих ромів на території Чернігівщини невідома.
Багато десятиліть минуло, віддаляючи від тих жахливих подій, і сьогодні Україна впевнено йде європейським шляхом, де немає місця расовому упередженню та агресії.
Сьогодні українські громадяни ромської етнічної ідентичності разом з усіма борються за свободу й незалежність нашої держави: служать у Збройних Силах України, організовують гуманітарну допомогу, здійснюють адвокацію на міжнародному рівні.
За повідомленням Департаменту культури і туризму, національностей та релігій
Чернігівської обласної військової адміністраці