Передача земельних ділянок у власність або користування, під час дії воєнного стану регулюється пунктом 27 Перехідних положень Земельного кодексу України. З початку повномасштабного вторгнення прийнято і низку нормативно-правових актів, які спрямовано на пристосування цих відносин до нових умов. Основними серед них є Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" (Закон № 2145-IX) та Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану" (Закон № 2211-IX).

Нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації. Положення не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

   Отже, хто має право на приватизацію землі в умовах воєнного стану?

    Право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність під час дії воєнного стану мають тільки громадяни України, яким на праві приватної власності належать об’єкти нерухомого майна, у тому числі індивідуальні житлові будинки, гаражі, садові будинки та інші будівлі, право власності на які оформлено згідно діючого законодавства.

   Окрім того, право на отримання безоплатно у власність земельних ділянок мають громадяни, яким земельні ділянки були надані до 1 січня 2002 року у користування.

Документами, що підтверджують наявність у громадянина права користування земельною ділянкою, можуть бути:

-       договори про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, акт відводу земельної ділянки в натурі, на підставі таких договорів провадилась реєстрація будинків і домоволодінь у містах і селищах міського типу;

-       записи в земельно-шнурових книгах сільськогосподарських підприємств і організацій, записи в погосподарських книгах сільських рад, записи в реєстрових книгах виконавчих комітетів міських і сільських рад;

-       державні акти на право користування/володіння землею;

-       договори оренди землі;

-       державні акти на право постійного користування землею.

   Яка процедура передачі земельної ділянки у власність?

   Фото без опису Процедура безоплатної  передачі у власність земельних ділянок не змінилась. Вона врегульована ст. 118 Земельного Кодексу України, в якій зазначено, що громадянин, який бажає приватизувати  земельну ділянку у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані житловий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Етапи приватизації земельної ділянки

І етап. Звернутись в землевпорядну організацію з сертифікованим інженером-землевпорядником.

З переліком сертифікованих інженерів-землевпорядників можна ознайомитися у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників. 

ІІ етап. Державна реєстрація земельної ділянки, в результаті якої буде підготовлено витяг з Державного земельного кадастру із зазначенням кадастрового номеру ділянки. 

ІІІ етап. Подача документів до місцевої ради для прийняття рішення на сесії про передачу у власність земельної ділянки.

Рішення сесії місцевої ради про передачу у власність земельної ділянки є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. 

ІV етап. Реєстрація права власності на земельну ділянку з видачею Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.


Важливо! Можна безкоштовно приватизувати земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

-  0,1 га (10 соток) у місті;

-  0,15 га (15 соток) у селищі міського типу;

-  0,25 га (25 соток) у селі;

для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

    Куди звернутися для прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність?

   Звернутися до ЦНАПу за місцем розташування ділянки може заявник особисто чи законний  представник (за дорученням).